Projekty

02 listopada 2015 | Projekty

Uchodźcy? A co to ma ze mną wspólnego?

Polsko-niemiecko-izraelska grupa młodzieży spotkała się w Heppenheim w Niemczech, by porozmawiać o migrantach i uchodźcach w naszych społeczeństwach. Ważne, że w grupie z Izraela byli i arabscy i żydowscy obywatele tego państwa, co dodało dodatkowego kolorytu wszystkim dyskusjom i pracy tej wymiany młodzieżowej. Tak wyglądało to w skrócie.

"Jest to problem, który dotyczy każdego z nas"- wypowiadał się na ten temat Piotr Durys, jeden z uczestników. - "Spędziliśmy tam 8 wspaniałych dni wśród różnych narodowości. Świetnie się razem zintegrowaliśmy przy okazji warsztatów i związanych z tematem gier. Jestem niezwykle zadowolony z wyjazdu, na którym zdecydowanie poszerzyłem swój bagaż doświadczeń. Już nie mogę się odczekać następnej części projektu, tym razemw Izraelu (planowane na marzec 2016). W Niemczech młodzież spotkała się z uchodźcami z Syrii i Afganistanu, którzy nakreślili jej aktualną sytuację w Europie. Jedną z uczestniczek "wymiana bardzo pozytywnie zaskoczyła. Bałam się, że nie zintegrujemy się jako grupa, jednak szybko się zaprzyjaźniliśmy. Dzięki temu projektowi nie tylko podszkoliłam swój język obcy, ale przede wszystkim nauczyłam się, że na każdego człowieka trzeba patrzeć indywidualnie. Wyciągnęłam wiele wniosków, dzięki którym lepiej zrozumiałam problem imigrantów i uchodźców. Mam nadzieję, że pół roku szybko minie i znowu zobaczymy się ze wszystkimi." Jednak w chwilach wolnych od warsztatów, po godzinach spędzonych na rozmowach o poważnych tematach, znalazł się również czas na rozrywkę. "Każdy z nas mógł wykazać się swoimi zdolnościami manualnymi i fizycznymi, w tym również tanecznymi. Wszystkie państwa zaprezentowały narodowe lub po prostu popularne kroki taneczne, w których rytmach spędziliśmy później większość chwil. Nasi koledzy z Izraela uczyli m.in. swoich przyjaciół belgijki" - z uśmiechem zauważyła Małgorzata Grądowa. Wszystko podsumowała Maja Królak, również biorąca udział w projekcie: "Wyjazd był świetny! Nowe kultury, religie i sympatyczni ludzie. Ciesze się, że to jeszcze nie koniec projektu." Cały projekt jest bardzo perspektywiczny. Młodzież już na pierwszym etapie bardzo na nim skorzystała, a jeszcze wiele przed nimi w drugiej części, w przyszłym roku, kiedy to ta sama grupa osób spotka się ponownie w Izraelu. Organizatorem przedsięwzięcia w którym wzięło udział w sumie 29 uczestników: Polaków, Niemców, Żydów oraz Arabów jest Wieruszowski Dom Kultury, Stowarzyszenie Jeden Świat, Haus am Maiberg oraz centrum edukacji Givat Haviva. W ramach programu zrealizowano m.in.: warsztaty tematyczne, animacje językowe, wycieczki, stworzono amatorskie filmy tematyczne oraz wystawę fotograficzną. Polscy uczestnicy w wieku 15-17 lat pochodzili wyłącznie z regionu wieruszowskiego. Młodzież podczas każdego z wyjazdów podejmować będzie wraz z animatorami tematy migracji w  społeczeństwach, wyzwań jakie przynosi, radzenia sobie ze stereotypami, reakcji odnośnie migracji w środowiskach. Wspólne działania mają za zadanie promować otwartość i świadomość różnorodności kulturowej.

Projekt jest wspierany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (DPJW), Centrum Koordynacji niemiecko – izraelskich Wymian Młodzieży (Conact), fundusze Ministerstwa Spraw Społecznych w Hesji oraz Wieruszowski Dom Kultury

Przeczytano: 1152 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: