Projekty

07 maja 2013 | Projekty

Opowiadanie świata w Meksyku

Snucie opowieści jest stare jak świat. To pradawne i potężne narzędzie, za pomocą którego my ludzie od zawsze się porozumiewamy. Opowieści objaśniają świat wokół nas, zgłębiają przeszłość, odnoszą się do teraźniejszości, wyobrażają przyszłość…   

abp. Desmond Tutu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

 

Opowiadane historie zachęcają do zadawania pytań, pozwalają rozwijać się wyobraźni, uczą sztuki posługiwania się słowem, przez labirynt fantazji prowadzą do prawdy o otaczającej nas rzeczywistości. Ich moc obserwujemy na co dzień podczas warsztatów i widowisk narracyjno-muzycznych, w których uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli (przede wszystkim rodzice i nauczyciele).

 

Latem 2013 r. wyruszyliśmy do Meksyku, by spotkać się z meksykańskimi opowiadaczami, by posłuchać ich historii i opowiedzieć im te, które zabraliśmy ze sobą z Polski.

Przygotowaliśmy książkę pt. Opowiadanie świata w Meksyku, którą w formacie pdf znaleźć można w dziale Publikacje.

 

Książka powstawała w podróży: na ławce w parku w Mieście Meksyk, przy kawiarnianym stoliku w San Cristóbal de las Casas, za kulisami teatru w Tampico, w przytulnej bibliotece w Puebli.

 

Każdy rozdział skrywa w sobie zwyczaje, języki, krajobrazy, zapachy i smaki Meksyku – odnaleźć je można między słowami historii, opowiadanych przez meksykańskich opowiadaczy.

 

To książka o opowieściach: pradawnych i współczesnych, śmiesznych i poważnych, inspirujących i takich, które zmieniają świat.

 

To również książka o meksykańskich opowiadaczkach i opowiadaczach, którzy opowiadają o swoim życiu, pracy, troskach i marzeniach. I o mocy opowieści.

 

Ale przede wszystkim to książka o tym, jak ważne i potrzebne jest opowiadanie świata.

 

Szczegółowe informacje i zdjęcia z podróży: Opowiadanie świata w Meksyku.

Przeczytano: 2535 razy. Wydrukuj|Do góry