Projekty

07 maja 2013 | Projekty

Opowiadanie świata w Turku


Naukowcy twierdzą, że składamy się z atomów. Ale pewien mały ptaszek powiedział mi, że składamy się z opowieści.

Eduardo Galeano

 

 

„Opowiadanie świata w Turku” to projekt Stowarzyszenia "Jeden Świat", Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera, Tygodnika „Echo Turku” i wydawnictwa Madre Tierra, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 r.

 

Głównym celem podjętych działań było zainspirowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do aktywnego uczestnictwa w kulturze, podjęcia własnych działań twórczych i wypróbowania różnych form ekspresji artystycznej.

 

Przez cały rok odbywały się warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie były inspirowane opowieści z najodleglejszych zakątków świata, opowiadanymi przez opowiadaczkę na początku każdego spotkania.

 

Najmłodsze dzieci, w wieku 3-6 lat, razem z rodzicami brały udział w warsztatach plastycznych, podczas których powstawały niezwykłe dzieła: ręcznie malowane fartuszki, wyklejane laleczki i balkonowe kwiatki.

 

Starsze dzieci, w wieku 7-12 lat, poznawały techniki grafiki artystycznej: monotypię, frottage, druk strukturalny, pracując tak, jak prawdziwi artyści-graficy.

 

Młodzież i dorośli wspólnie tworzyli biżuterię - bransoletki z kolorowych włóćzek techniką sutaszu, drewniane szkatułki na skarby ozdabiane techniką decoupage i wielobarwne broszki z tkanin.

 

Muzycy-amatorzy, podczas warsztatów muzycznych, przygotowali ilustrację muzyczną do opowieści z Pomorza Zachodniego o regalickim Wodniku, która otwierała koncert podsumowujący wiosenną częśc projektu. Gwiazdą konceru, który odbył sę na dziedzińcu Muzeum w Turku był zespół Roberto de Lira & Kompany, którego lider Robert Jaworski jest turkowianinem.

 

W ostatniej części projektu odbyły się warsztaty śpiewu. Ich uczestnicy, zainspirowani tradycyjnymi historiami z Polski i Meksyku, przygotowali pieśni, które wyśpiewali podczas finałowego widowiska.

 

Na zakończenie, opowiadacze i muzycy zabrali licznie zgromadzoną publiczność w niezwykłą podróż: do Meksyku, podczas widowiska narracyjnego pt. "Opowieści Meksyku" i na sam początek świata w trakcie widowiska pt. "Opowieści Ziemi".

 

Warsztaty prowadzili uznani turkowscy artyści i twórcy: Joanna Chalecka-Kuraszyk (warsztaty plastyczne i warsztaty grafiki artystycznej), Joanna Gogulska (warsztaty śpiewu), Robert Jaworski (warsztaty muzyczne), Anna Wojciechowska (warsztaty tworzenia biżuterii), Aneta Cruz-Kąciak (warsztaty dla nauczycieli). Historie opowiadała Aneta Cruz-Kąciak.

 

Widowiska narracyjno-muzyczne z udziałem: Beaty Frankowskiej, Barta Pałygi, Gwidona Cybulskiego, Roberta Lipki (Grupa Studnia O.) oraz Magdaleny Janaszek, Anety Cruz-Kąciak i Marcina Kłusaka (Stowarzyszenie "Jeden Świat" - Opowiadacze świata).

 

A tych, którzy chcieliby poczytać opowieści, które zabrzmiały podczas projektu, zapraszamy do lektury - poniżej folder pełen historii!

Zapraszamy również do poczytania powstałych w ramach projektu pięknie ilustrowanych historii dla dzieci: "Narodziny Słońca" i "Sosna" oraz książki z rozmowami w opowiadaczami z Meksyku pt. "Opowiadanie świata w Meksyku"

Wszystkie książki są dostępne w formacie pdf w dziale Publikacje na wolnej licencji Creative Commons 3.0 Polska.

Przeczytano: 2553 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: