Workcampy

subheader4.jpg [700x100]

 

Przejdź do wyszukiwarki workcampów: www.workcamps.info 

Opisy workcampów są dodawane na bieżąco. Jeśli workcamp znika z wyszukiwarki, oznacza to, że nie ma na nim już wolnych miejsc. Codziennie wrzucane są nowe projekty do wyszukiwarki, ale nie przegap momentu i aplikuj gdy znajdziesz odpowiadający Ci projekt, zanim ktoś zrobi to za Ciebie!

Jeśli nie jesteś pewien jak zaaplikować, zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku na You Tube: http://tiny.pl/gk5j8

Na naszej stronie uruchomiliśmy możliwość wpłacania składek i opłat za workcamp online! Wystarczy kliknąć w belkę pojawiającą się na dole strony ("Wesprzyj"). Wpłacający nie płaci za przelew. Można też tradycyjnym przelewem, nr konta w zakładce Kontakt.


Poczytaj wspomnienia wolontariuszy www.workcampy.blogspot.com

 • Co to jest workcamp?

  To międzynarodowy projekt wolontariacki, w czasie którego kilku - kilkunastu wolontariuszy z różnych krajów pracuje na rzecz społeczności lokalnej i/lub organizacji pozarządowych oraz spędza razem czas w wielokulturowym środowisku.

 • Na czym polega praca na workcampie?

  Wolontariusze pracują ok. 6 godz. dziennie przez 5 dni w tygodniu. Charakter ich pracy zależy od tematyki projektu - może to być praca z dziećmi (nauka angielskiego, gry i zabawy), może to być projekt ekologiczny, prace remontowe lub organizowanie festiwalu promującego pokój, tolerancję lub ekologię. Praca ta odpowiada na ważne potrzeby i wspiera lokalne inicjatywy.

 • Czy to tylko praca?

  Nie! Ważną częścią każdego workcampu jest to, jak grupa organizuje swoje życie towarzyskie. Po dniu pracy i w weekendy będzie mnóstwo czasu, by bawić się i zwiedzać, pływać, tańczyć, dyskutować, grać w piłkę, śpiewać, nauczyć się miejscowych powiedzonek i.... O wielu z tych aktywności decyduje grupa, i Ty również będziesz miał coś do powiedzenia w tej sprawie. Na niektórych projektach możesz być poproszony o drobną opłatę na pokrycie kosztów wycieczki, wejścia do muzeum czy na dyskotekę itp.

 • Kto może wyjechać na workcamp?

  W workcampie może wziąć udział każdy, kto skończył 18 lat (nie ma żadnej górnej granicy wieku) oraz zna w stopniu komunikatywnym język angielski. Nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności czy kwalifikacji. Najważniejsza jest chęć pracy na rzecz społeczności lokalnej i otwartość na wielokulturową grupę wolontariuszy. W workcampie może wziąć udział również osoba dorosła z (niepełnoletnim) dzieckiem lub dwie zaprzyjaźnione osoby dorosłe (należy zaznaczyć to w rubryce „special wishes”). Zainteresowanych projektami organizowanymi na innych kontynentach (Afryka, Ameryka Północna i Południowa, Azja i Australia) zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. O wyjazd w te części świata mogą się ubiegać osoby mające ukończone 20 lat i wcześniejsze doświadczenie w wolontariacie zagranicznym.

 • Co z wyżywieniem i zakwaterowaniem?

  W czasie workcampu wszyscy uczestnicy mają zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie. Zwykle wolontariusze mieszkają w jednym/dwóch pokojach, np. na terenie szkoły lub schroniska, z zapewnionym dostępem do zaplecza sanitarnego i kuchennego.  Zazwyczaj grupa dzieli się gotowaniem i sprzątaniem na zasadzie dyżurów.

 • Jak się tam dostanę?

  Wolontariusze sami organizują i opłacają przejazd na i z projektu. Są różne sposoby na spędzenie wakacji. Są także różne sposoby podróżowania: piechotą, rowerem, stopem, autobusem, taksówką, pociągiem, samolotem. Podróżowanie samolotem jest szybkie, łatwe i w dzisiejszych czasach już nie takie drogie. Niestety latające maszyny zużywają mnóstwo energii. Spaliny są jedną z głównych przyczyn globalnych zmian klimatu, a ruch powietrzny zatruwa bardziej niż jakikolwiek inny środek transportu. Zanim więc zarezerwujesz swój bilet lotniczy, sprawdź - może warto podróżować inaczej.

 • Skąd będę wiedział gdzie dokładnie dotrzeć i co ze sobą zabrać?

  Po zaakceptowaniu na workcamp, najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem projektu, każdy wolontariusz otrzymuje Infosheet – dokument zawierający szczegółowe informacje na temat workcampu, wskazówki, jak dotrzeć na miejsce, i na temat warunków pogodowych na miejscu, opis specyfiki pracy i tego, co należy ze sobą zabrać.

 • Czy jestem ubezpieczony?

  SCI zapewnia ubezpieczenie na czas trwania workcampu. Ubezpieczenie dotyczy nieszczęśliwych wypadków i pokrywa koszty leczenia. Co ważne, ubezpieczenie pomyślane jest jako ubezpieczenie dodatkowe, uzupełniające inne polisy. Wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej należy mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jako potwierdzenie podstawowego ubezpieczenia jakie posiadasz z tytułu bycia uczniem, studentem, pracownikiem czy osobą zarejestrowaną jako bezrobotny. Więcej informacji na temat tego, czego możesz spodziewać biorąc udział w workcampie oraz o działaniach Stowarzyszenia „Jeden Świat” znajdziesz w broszurze OWAczek, adresowanej do wolontariuszy pierwszy raz biorących udział w workcampie.

 • Gdzie znajdę więcej informacji?

  Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz na stronie www.workcamps.info w dziale FAQs.

 

banner_work1.jpg [340x95]

WYSZUKIWARKA WORKCAMPÓW

banner_work2.jpg [340x95]

WORKCAMPY W POLSCE